מד"א הוא ארגון ציבורי, מלכ"ר, עפ"י חוק מ-1952, הנמצא בכפיפות למשרד הבריאות, ואחראי על הצלת חיים בזמני שגרה וחירום בישראל כמו גם על פינוי הפצועים לבתי החולים השונים. הארגון בישראל פועל גם כאגודה לאומית ומהווה סניף מקומי של הצלב האדום בישראל. כיום, מד"א מפעיל 122 תחנות ונקודות הזנקה ב–11 מרחבים.

מגן דוד אדום (מד"א)את השטח מד"א מחלקת לגזרות, כשעל כל גזרה אחראי פרמדיק המבצע מיון ראשוני (דחוף או לא דחוף) של הנפגעים, ריכוזם במקום אחד ולאחר מכן פינויים לבתי החולים.

מד"א תומך ופועל עפ"י שיטת ה-Scoop & Run, שיטה הדוגלת במתן טיפולים מצילי חיים בלבד בשטח ופינוי מהיר ככל הניתן לבית חולים. את הויסות הראשוני של הפצועים לבתי החולים מבצע מד"א דרך המוקד שלו וכן דרך נציגיו הנשלחים לחדרי המיון* של בתי החולים אליהם יפונו נפגעים. מטרת הנציגים בחדרי המיון היא לתת תמונת מצב של תפוסת בית החולים ויכולת הקליטה של נפגעים נוספים. את הויסות השניוני, בין בתי החולים מבצע חמ"ל פקע"ר.
מד"א היום, מובילה בעולם בזמן פינוי ו"ניקוי" זירת אירוע מפצועים ועמודת על פרק זמן של 30 דקות. מהירות זו נובעת מתורת ההפעלה של מד"א המכתיבה יכולות צבירת כוח (אמבולנסים) מהירות.
תפקידי מד"א באירועי אסון וחירום:
  • חילוץ, טיפול ופינוי פצועים מהשטח לבתי החולים
  • אספקת מנות דם על פי דרישת בתי החולים
  • הפעלות מערך התרמת דם
  • יפקד על המאמץ הרפואי בשטח

* כיום חדר מיון מכונה מלר"ד (מרכז לרופאה דחופה)

דף הפייסבוק של אתר אסונות   ספריית החירום הלאומית   ערוץ המסמכים של אתר אסונות